Kompozyt grafitowy zbrojony włóknem posiada znacznie niższy współczynnik tarcia do stali "smarowanej" wodą (0,15) niż tekstolit (0,3).
Właściwości panewek do walcowni z grafitamidu
Grafitamid posiada wytrzymałość mechaniczną i udarność wyższą od tekstolitu, zdolność samodocierania się, tłumienia drgań, oraz przechwytywania abrezyjnych cząsteczek, jest samosmarowalny, odporny na działanie wody, oleju, benzyny i chemikaliów.
Wysoka odporność na ścieranie grafitamidu została uzyskana dzięki zbrojeniu włóknami smarowanymi grafitem, które tworzą trójwymiarową strukturę ślizgową chroniącą żywicę osnowy.
Żywotność panew do walcowni z grafitamidu
Dwukrotnie krótsza żywotność tekstolitu w porównaniu z grafitamidem wynika przede wszystkim z wyższego współczynnika tarcia tekstolitu w środowisku wodnym, który powoduje:
- przyspieszone ścieranie panewki
- pracę w wyższej temperaturze uszkadzającą nośnik bawełniany w tekstolicie
- osłabienie wytrzymałości mechanicznej na skutek działania wody i oleju co prowadzi do nierównomiernego zużycia, delaminacji i pęknieć.
W przypadku grafitamidu natomiast podwyższona temperatura, woda i olej poprawiają jego własności, a zwłaszcza udarność. Woda współpracuje bardzo dobrze z grafitem zmniejszając tarcie i zużycie.
Oszczędności przy stosowaniu panewek z grafitamidu
Oszczędności wynikające ze stosowania panewek nowej generacji są łatwe do policzenia przez tych, którzy każdego miesiąca są zmuszeni do przerw produkcyjnych i pracochłonnej wymiany uszkodzonych panewek tekstolitowych.