Dlaczego drewniane palety są często zastępowane przez palety plastikowe?

W dzisiejszych czasach palety drewniane są coraz chętniej zastępowane przez palety wykonane z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Wynika to między innymi z faktu, że drewno to surowiec, który szybciej się zużywa, przez co występuje przy nich większe ryzyko pojawienia się pęknięć podczas pracy.

W dzisiejszych czasach palety drewniane są coraz chętniej zastępowane przez palety wykonane z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Wynika to między innymi z faktu, że drewno to surowiec, który szybciej się zużywa, przez co występuje przy nich większe ryzyko pojawienia się pęknięć podczas pracy. 

Aby zapobiec uszkodzeniu, należałoby na bieżąco monitorować stan wszystkich drewnianych palet znajdujących się w zakładzie, a to by było bardzo uciążliwe i generowało dodatkowe koszty. Oprócz tego palety drewniane nie są tak łatwe w utrzymaniu czystości jak plastik. Dlatego też stosowanie drewnianych palet jest problematyczne w miejscach, gdzie wymaga się zachowywania szczególnej higieny.

W poniższym artykule prezentujemy najważniejsze różnice pomiędzy paletami plastikowymi i drewnianymi, które powodują zastępowanie drewnianych palet ich plastikowymi odpowiednikami.

Trwałość palet przemysłowych z drewna i plastiku

Drewniane palety są mniej wytrzymałe od palet tworzywa sztucznego. Drewno znacznie łatwiej się łamie i ulega degradacji pod wpływem czasu. Z tego powodu należy je częściej naprawiać lub wymieniać na nowe, a to wiąże się z kolejnymi kosztami.

Natomiast palety plastikowe są bardziej wytrzymałe, odporne i zachowują swoje pierwotne właściwości na dłużej niż ich drewniane odpowiedniki. Palety z tworzywa sztucznego w przeciwieństwie do palet drewnianych mogą być stosowane w każdych warunkach, gdyż nie są tak wrażliwe na wilgoć i inne czynniki atmosferyczne.

Bezpieczeństwo i higiena pracy w zakładzie

Palety drewniane składają się z kilku drewnianych bloków połączonych ze sobą gwoździami, dlatego też są one bardziej narażone na uszkodzenia pod wpływem dużych obciążeń. Drewno po pewnym czasie zaczyna być łamliwe, przez co na jego powierzchni mogą pojawiać się pęknięcia i drzazgi, które zagrażają bezpieczeństwu pracowników oraz osób trzecich.

Na szczęście używanie plastikowych palet z jednolitą konstrukcją pozbawioną luźnych części, powoduje, że zagrożenia występujące przy drewnianych paletach znikają. Palety z tworzyw sztucznych zwiększają bezpieczeństwo pracowników oraz osób trzecich.

Plastikowe palety są zdecydowanie bardziej higieniczne oraz łatwe w utrzymaniu czystości niż palety wykonane z drewna. Powierzchnia palet z tworzywa sztucznego jest idealnie gładka, a materiał, z którego są wykonane nie absorbuje wilgoci, tak jak drewno. Dzięki temu palety plastikowe mogą być myte pod ciśnieniem, bądź pryskane środkami chemicznymi lub antybakteryjnymi. Stąd też palety z plastiku idealnie zastępują zwykłe drewniane palety w branży spożywczej, farmaceutycznej czy chemicznej.

Który rodzaj palety przeważa pod względem ekonomicznym?

Ogromną zaletą w transporcie drogowym, morskim czy lotniczym jest to, że palety plastikowe są około dwukrotnie lżejsze niż drewniane. W rezultacie pozwalają znacznie obniżyć koszt transportu.

Oprócz tego palety z plastiku oszczędzają cenną przestrzeń magazynową, ponieważ umożliwiają łatwe układanie w stosy lub zagnieżdżanie (jedną w drugą).

Najlepsze rozwiązanie ekologiczne – palety z plastiku

Do produkcji drewnianych palet przemysłowych wykorzystuje się drewno, przez co ich produkcja wiążę się ze ścinaniem drzew. Z kolei plastikowe palety są wykonane z tworzyw sztucznych uzyskanych z recyklingu w oparciu o najnowsze technologie.

W efekcie palety plastikowe mogą być wielokrotnie stosowane przez kilka lat, a po zużyciu można je ponownie poddać recyklingowi. Rozwiązanie to bez dwóch zdań sprzyja ekologii, skutecznie redukując produkowanie odpadów. Palety z tworzywa sztucznego nie wpływają też znacząco na środowisko naturalne, ponieważ nie prowadzą do wycinania lasów.

Udostępnij ten artykuł:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Produkujemy palety z plastiku

Inne produkty z tworzyw sztucznych

Zobacz więcej artykułów: