Czym różnią się plastikowe palety od drewnianych?

Coraz więcej firm decyduje się na palety transportowe wykonane z tworzyw sztucznych zamiast z drewna. Firmy doceniają korzyści płynące z plastikowych palet.

Ostatnimi czasy zauważono, że coraz więcej firm przemysłowych i logistycznych decyduje się na palety transportowe wykonane z tworzyw sztucznych, a nie drewna. Wynika to z faktu, że doceniono ich korzystny wpływ, który znacznie przedkłada się na bezpieczeństwo oraz optymalizacje pracy podczas załadunku i rozładunku towarów na magazynie. 

Która paleta jest bezpieczniejsza (drewniana czy plastikowa)?

Bez wątpienia drewniane palety niosą ze sobą większe ryzyko urazów, gdyż mogą one posiadać wystające gwoździe czy kawałki drewna, przez które można z łatwością się skaleczyć i wbić drzazgę w skórę dłoni.

W związku z tym, płaskie plastikowe platformy do przewożenia i składowania towaru są od nich o wiele lepsze. Cała konstrukcja o idealnie gładkiej powierzchni jest zbudowana w taki sposób, że nie zagraża pracownikowi, tak jak zły stan techniczny drewnianych palet.

Plastikowe palety spełniają wszystkie standardy higieniczne

Niemal każdą paletę wykonaną z plastiku można stosować w przemyśle żywieniowym, czy nawet farmaceutycznym. W przeciwieństwie do drewnianych palet są one odporne na wilgoć, warunki atmosferyczne i środki chemiczne.

Poza tym plastikowe palety są chemoodporne (są też odporne na część kwasów) i można je bez obaw czyścić przy użyciu wody oraz różnych płynów do dezynfekcji. Dzięki czemu ich powierzchnia jest wolna od bakterii, grzybów i pleśni, która z kolei często dotyka elementy w drewnianych paletach. Z tej racji, nie trzeba martwić się o przechowywanie żywności lub środków farmaceutycznych, ponieważ zachowują one wysokie standardy higieny.

Na rynku można znaleźć palety w formie zamkniętych blatów bez szpar i szczelin, które są ulubionymi siedliskami roztoczy (drobnoustrojów) i innych zanieczyszczeń.

Różnica w cenie i okresie eksploatacji palet transportowych

Drewno pod względem wytrzymałości jest o wiele bardziej wrażliwe na uszkodzenia niż plastik. A dokładniej rzecz ujmując, plastikowa paleta przeznaczona do transportu ma dłuższy okres żywotności, gdyż jest odporna na większość czynników zewnętrznych, takich jak: słońce, deszcz, śnieg, wilgoć czy mróz.

Ponadto, mimo że palety z tworzyw sztucznych są lżejsze to mają one taką samą wysoką nośność, jak drewniane palety. Wobec tego można na nich przenosić bardzo ciężkie ładunki. Z kolei, jeśli chodzi o pytanie co zrobić, po zużyciu takiej sztucznej palety – to można ją ponownie przetworzyć (czyli poddać recyklingowi).

Faktem jest, że platformy transportowe wykonane z drewna są tańsze od palet plastikowych. Jednak ich cena określa adekwatną różnicę w ich funkcjonalności, a mianowicie paleta plastikowa jest bezpieczniejsza, wytrzymalsza, czystsza oraz ma zdecydowanie dłuższą żywotność.

Dlatego też warto więcej zapłacić za palety z plastiku, by zwiększyć korzyści wynikające z ich stosowania w miejscu pracy. Zakup plastikowych palet z pewnością pomoże Ci zoptymalizować procesy magazynowania i transportu na dłuższy okres użytkowania.

Udostępnij ten artykuł:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Produkujemy palety z plastiku

Inne produkty z tworzyw sztucznych

Zobacz więcej artykułów: