Które palety są bardziej higieniczne: plastikowe czy drewniane?

Które palety transportowe są bardziej higieniczne – plastikowe czy drewniane? Jest to jedna z ważniejszych cech, na podstawie której dokonuje się wyboru palety.

W dzisiejszych czasach wiele osób zadaje sobie pytanie, które palety transportowe są bardziej higieniczne – plastikowe czy drewniane. Jest to jedna z ważniejszych cech, na podstawie której dokonuje się właściwego wyboru, spośród różnych rodzajów palet do przechowywania i transportu towaru. Dzieje się tak z powodu tego, że obecnie wiele firm wprowadza nowe przepisy branżowe, których trzeba rygorystycznie przestrzegać. 

Czym charakteryzują się drewniane palety?

Od wielu lat firmy działające w sektorze przemysłowym i logistycznym wykorzystują palety drewniane do składowania oraz przewożenia różnych towarów. Zyskały one popularność nie tylko ze względu na to, że zostały wykonane z naturalnego surowca, ale także przez praktyczność, ponieważ stały się pożądaną dekoracją wystroju wnętrz.

Jednakże palety z drewna nie zapewniają dobrej ochrony towarów, jak mają to w zwyczaju plastikowe platformy i skrzynki. W wyniku czego, nie spełniają większości wymagań w wielu gałęziach przemysłu, np. spożywczego, farmaceutycznego i chemicznego.

Poza tym, drewno jest o wiele cięższe, szybciej ulega zniszczeniu, a nawet zagraża bezpieczeństwu pracowników. To właśnie przez palety drewniane pracownicy często doznają urazów, poprzez wystające gwoździe i ostre kawałki drewna. Ogólnie rzecz biorąc, osoby korzystające z tego rodzaju palet często skarżą się na drzazgi w ciele.

Palety drewniane nie nadają się do stref produkcyjnych o podwyższonej czystości, gdzie rzeczywiście istnieje zagrożenie, że np. drzazga może wpaść do jedzenia. W takich przypadkach skutecznie zastępuje się drewniane palety przy użyciu plastikowych odpowiedników.

Plastikowa paleta to bardziej higieniczne rozwiązanie

Obecnie każda gałąź przemysłu zwraca szczególną uwagę na przestrzeganie zasad higieny i porządku. Dlatego wybór plastikowych palet jest bardziej korzystny niż standardowe rozwiązanie stanowione przez palety euro. W trakcie transportu na drewnianych paletach osadzają się różne bakterie i niebezpieczne wirusy (drobnoustroje), a ich powierzchnie jest bardzo trudno poddać czyszczeniu. Aby dokładnie wyczyścić palety z drewna, należy poddać paletę specjalnym obróbkom chemicznym i termicznym (np. fumigacji).

Ponadto, drewno na skutek mycia chłonie wilgoć – przez co jest narażone na pojawienie się pleśni i grzybów. W przypadku plastikowych palet nie ma takiego problemu, gdyż tworzywo sztuczne jest odporne na działanie czynników chemicznych, biologicznych, a także atmosferycznych.

W przeciwieństwie do drewnianych palet, plastikowa platforma może posiadać różny rodzaj powierzchni blatu (np. gładką, antypoślizgową [lekko chropowatą] czy nawet może posiadać wystające krawędzie zabezpieczające towar przed przesuwaniem), którą można z łatwością umyć bez żadnych obróbek, czy nawet zdezynfekować za pomocą płynów dezynfekujących.

Co więcej, wielokrotny proces mycia w żaden sposób nie skraca żywotności palet plastikowych i nie umniejsza użyteczności platformy. Zatem, biorąc pod uwagę wszystkie wcześniej przytoczone informacje możemy z pełnym przekonaniem powiedzieć, że palety z tworzyw sztucznych są bardziej higieniczne w porównaniu do palet wykonanych z drewna.

Zastosowanie higienicznych palet z tworzywa sztucznego

Palety z plastiku są często niezbędne do składowania i magazynowania towarów spożywczych czy farmaceutycznych. Wynika to z tego, że w tych przemysłach należy przestrzegać zarówno bardzo wysokich standardów jakości oraz czystości.

Palety plastikowe w odróżnieniu do drewnianych palet spełniają wszystkie obowiązkowe wymagania dotyczące magazynowania żywności i leków – palety z tworzyw sztucznych zapewniają odpowiedni poziom sterylności.

Warto wspomnieć, że palety plastikowe przechowują produkty spożywcze w taki sposób, aby zapobiec rozwojowi bakterii. Stąd często można je spotkać pod nazwą palet higienicznych, ponieważ jednocześnie skutecznie chronią towar przed uszkodzeniem i skażeniem.

Udostępnij ten artykuł:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Produkujemy palety z plastiku

Inne produkty z tworzyw sztucznych

Zobacz więcej artykułów: