Czym wyróżniają się palety i półpalety plastikowe?

Palety plastikowe w odróżnieniu od drewnianych można stosować w wielu branżach, gdyż spełniają niezbędne wymagania: bezpieczeństwa, wytrzymałości i higieny.

Palety plastikowe w odróżnieniu od ich drewnianej wersji można stosować w niemal każdej branży, ponieważ spełniają obowiązkowe wymagania dotyczące bezpieczeństwa, wytrzymałości i higieny. Dlatego coraz częściej spotyka się palety plastikowe zamiast powszechnie stosowanych palet euro. Czym tak naprawdę są palety z tworzyw sztucznych i co je właściwie wyróżnia? 

Co wyróżnia paletę plastikową?

Każda paleta plastikowa jest wykonana z wysokiej jakości tworzywa (o właściwościach chemoodpornych), dzięki któremu jest w stanie znieść ogromne obciążenia. W związku z tym, plastikowe palety znajdują zastosowanie szczególnie w transporcie czy magazynowaniu różnego rodzaju towaru w branży przemysłowej, chemicznej, a nawet spożywczej.

Jeśli chodzi o wytrzymałość, to platformę transportową cechuje niezwykła odporność oraz stabilność, przez co służą przez wiele lat bez żadnych dodatkowych napraw i konserwacji. Nie straszna im wilgoć, pleśń, grzyby czy inne substancje chemiczne.

Za sprawą idealnie gładkiej powierzchni na plastikowej palecie – nie ma możliwości skaleczenia się o wystający gwóźdź czy ostry kawałek drewna. Warto także wspomnieć o ekologicznej stronie palet plastikowych, które można ponownie przetworzyć po zużyciu.

Jakie rodzaje palet plastikowych wyróżniamy na rynku?

Wybór rodzaju palety plastikowej zależy od obciążeń jakie mogą przenosić i typu towaru, który będzie na składowany na plastikowej palecie. Dlatego, jeśli chodzi o nośność wyróżniamy palety transportowe z tworzyw sztucznych do średnich lub ciężkich ładunków. Oba rodzaje charakteryzują się niesamowitą wytrzymałością i stabilnością, lecz różnią się między sobą granicznymi stanami nośności statycznej i dynamicznej.

Istnieją różne rodzaje palet stosowanych do różnych celów – w tym istotna jest możliwość ustawiania palety na regałach wysokiego składowania. Palety eksportowe charakteryzują się niską waga i ceną, dodatkowo muszą spełniać wyśrubowane normy fitosanitarne. Typowa paleta eksportowa nie wraca do nadawcy (np. w przypadku wysłania jej za ocean itp.). Ważna jest też wytrzymałość i długowieczność palety czy również minimalizowanie powierzchni zajmowanej przez puste palety na magazynie poprzez ich sztaplowanie.

Natomiast, gdy chodzi o rodzaj towaru bierzemy pod uwagę: paletę eksportową, ESD i higieniczną. Paleta eksportowa to uniwersalne rozwiązanie do przenoszenia i składowania większości towarów, ale w przypadku żywności stosowane są na ogół palety higieniczne, zapewniające odpowiedni poziom ochrony i czystości.

Z kolei wszelkie sprzęty elektroniczne są transportowane wyłącznie przez paletę ESD, która chroni je przed wyładowaniami elektrostatycznymi. Co więcej, każda wersja palety transportowej jest dostępna w wielu wariantach rozmiarowych, dzięki czemu z łatwością dopasujesz wymiar do magazynu lub ładunku.

Charakterystyka półpalety i ćwierć palety z tworzywa sztucznego

Półpalety i ćwierć palety należą do jednego rodzaju palet plastikowych. Tak samo, jak palety plastikowe są wykonane z tworzywa sztucznego oraz charakteryzują się dużą wytrzymałością i stabilnością. Z uwagi na to są one głównie stosowane w transporcie, magazynowaniu, a także prezentacji towarów w sklepie.

Największą różnicą półpalet i ćwierć palet plastikowych jest to, że są one dostępne w mniejszych wymiarach i mogą posiadać gniazdową konstrukcję, która pozwala układać je w stos. Taki sposób układania upraszcza proces przewozu towaru. Natomiast z powodu mniejszego wymiaru półpalety i ćwierć palety cechuje niższa nośność – zwykle może wynosić do 500 kg. Oprócz tego wszystkiego można je z łatwością utrzymać w czystości – tak jak w przypadku zwykłych palet transportowych.

Udostępnij ten artykuł:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Produkujemy palety z plastiku

Inne produkty z tworzyw sztucznych

Zobacz więcej artykułów: