Dlaczego drewniane palety są zastępowane paletami plastikowymi?

Na początku stosowano wyłącznie drewniane palety, które teraz są zastępowane przez palety z czystego tworzywa sztucznego z recyklingu. Sprawdź, dlatego naturalny surowiec został zastąpiony przez plastikową wersję palet przemysłowych.

Palety optymalizują procesy logistyczne związane ze składowaniem i przewożeniem różnorodnych towarów. Przyjmują one formę „platform”, które można podnieść za pomocą wózków widłowych.

Dzięki temu ciężkie ładunki można w szybki sposób przenieść z jednego miejsca w drugie. Na początku stosowano wyłącznie drewniane palety, które teraz są zastępowane przez palety z czystego tworzywa sztucznego z recyklingu. Sprawdź, dlaczego naturalny surowiec został zastąpiony przez palety wyprodukowane z plastiku. 

Dlaczego drewniane palety są zastępowane?

Drewniane palety są coraz rzadziej stosowane w branży produkcyjnej i logistycznej m.in. ze względu na fakt, że są ciężkie i łamliwe. Wskutek czego przedsiębiorcy muszą stale je naprawiać, by mogły być w dalszym ciągu użytkowane. Wiąże się to z ponoszeniem dodatkowych kosztów podczas ich eksploatacji, a także zwiększonym ryzykiem dla pracowników.

Drewniana paleta jest złączona z kilku elementów, przez co posiada w swojej konstrukcji słabsze punkty przy połączeniach. W rezultacie szybciej ulegają uszkodzeniu na skutek dużych obciążeń statycznych i dynamicznych. Dodatkowo do najczęstszych defektów należą wystające gwoździe, drzazgi i połamane deski, które zagrażają bezpieczeństwu pracowników.

To jednak nie wszystko, a mianowicie palety z drewna trudniej utrzymać w czystości. Ich nieregularna powierzchnia sprawia problemy z usuwaniem zanieczyszczeń, a sam materiał wchłania wilgoć z powietrza, przez co traci swoje właściwości oraz jednocześnie tworzy sprzyjające warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Stąd też przy czyszczeniu palet drewnianych niezwykle ważny jest proces obróbki cieplnej i suszenia. Oprócz tego dużym zagrożeniem dla palet z drewna stanowią owady, które drążą kanały w drewnie, uszkadzając jego strukturę.

Plastikowa paleta jako doskonała alternatywa dla drewna

Drewniane palety wymagają częstych kontroli ich stanu oraz jakości, by nie wywołały dodatkowych problemów podczas ich stosowania. W efekcie podczas całego okresu użytkowania generują dodatkowe koszty. Dlatego też, gdy pojawiły się ich odpowiedniki w postaci plastikowych palet wywołało to spore zainteresowanie wśród przedsiębiorców. Przyniosły one ze sobą wiele zalet, które pozwoliły zoptymalizować procesy logistyczne.

Palety z tworzyw sztucznych są mniej podatne na uszkodzenia podczas przewożenia ciężkich ładunków, gdyż nie posiadają słabych punktów w swojej jednolitej konstrukcji. Są pozbawione gwoździ i drzazg, a plastik sam w sobie jest lżejszy, przez co nie obciąża tak pojazdów podczas transportu. Warto zaznaczyć, że plastikowe palety są łatwe w czyszczeniu i nie wymagają poddawania ich obróbkom chemicznym.

Wynika to z tego, że plastikowa powierzchnia nie wchłania wilgoci, ciekłych substancji chemicznych ani innych zanieczyszczeń. Brud, który osadził się na wierzchniej warstwie wystarczy przetrzeć lub spryskać wodą pod wysokim ciśnieniem. Z tego powodu plastikowe palety są często stosowane w branżach o wysokich wymaganiach higienicznych, w tym przede wszystkim spożywczej i farmaceutycznej.

Najlepsze rozwiązanie ekologiczne – palety produkowane z plastiku

Sprawdź listę wszystkich palet plastikowych z atestem PZH, które produkujemy w naszej fabryce:

Udostępnij ten artykuł:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Produkujemy palety z plastiku

Inne produkty z tworzyw sztucznych

Zobacz więcej artykułów: