Plastikowe palety to ekologiczne rozwiązanie

Palety drewniane nie są ekologiczne, gdyż ich produkcja wiąże się z wycinaniem lasów w celu pozyskania materiału. Ekologiczną alternatywą są palety z plastiku.

Mimo, że drewno jest surowcem naturalnym (właściwości są w pełni naturalne), to transportowe palety wykonane z drewna nie stanowią zbyt dobrego rozwiązania ekologicznego. Na rynku istnieje wiele innych bardziej ekologicznych alternatyw, a mianowicie jedną z nich jest plastikowa paleta. Jeśli jednak masz wątpliwości co do zastosowania palet z tworzywa sztucznego, dowiedz się dlaczego uznaje się je za ekologiczne rozwiązanie. 

Dlaczego palety z tworzyw sztucznych są bardziej ekologiczne od drewnianych?

Tak naprawdę palety drewniane nie są do końca ekologiczne, ponieważ ich produkcja wiąże się z niszczeniem i wycinaniem lasów – w celu pozyskania materiału.

W przypadku palet plastikowych używa się surowców z recyklingu, dzięki czemu producenci dbają o środowisko redukując i zagospodarowując nadające się do tego odpady, które mogą wrócić do obiegu jako pełnowartościowe produkty. Co więcej po uszkodzeniu plastikowej palety można ją ponownie poddać recyklingowi. W ten sposób zapobiegamy wycince lasów i ponownie wykorzystujemy materiały z istniejących zasobów.

Przewaga plastikowych palet nad drewnianymi

Oprócz tego, że palety z tworzyw sztucznych nadają się do powtórnego przetworzenia to posiadają kilka innych ważnych przewag nad swoimi drewnianymi odpowiednikami. Przede wszystkim palety wytworzone z plastiku posiadają zdecydowanie dłuższą żywotność. W przeciwieństwie do drewnianych palet mogą średnio wytrzymać aż 4 lata – zamiast tylko kilka miesięcy. Wynika to z tego, że tworzywo sztuczne jest odporne na wilgoć, wysokie lub niskie temperatury, substancje chemiczne (kwasy) i szkodniki.

Plastikowe palety nie sprawiają problemów w utrzymywaniu czystości, gdyż można je w całości myć i dezynfekować, co w efekcie zapobiega rozwojowi drobnoustrojów. Plastikowe palety są niezwykle trwałe i mogą utrzymywać na swojej powierzchni bardzo ciężkie ładunki.

Gdzie można zastosować plastikowe palety?

Jeśli chodzi o zastosowanie plastikowych palet, to mogą być one wykorzystane w niemal każdej branży oraz firmie produkcyjnej, magazynowej i spedycyjnej – niezależnie od jej wielkości. Palety wytworzone z plastiku są szczególnie doceniane w branżach: spożywczej, farmaceutycznej, chemicznej czy motoryzacyjnej, ponieważ przedsiębiorcy nie muszą martwić się o bakterie, pleśń, grzyby, chemikalia – a nawet przypadkowo wylane rozpuszczalniki na drewnie.

W dodatku palety z tworzyw sztucznych znacznie upraszczają procesy logistyczne zarówno w obrębie jednego kraju, jak i przy transporcie międzynarodowym – brak konieczności dezynfekcji chemicznej / fumigacji, przez co nie wymaga się przy plastikowych paletach specjalnych dokumentów celnych.

Udostępnij ten artykuł:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Produkujemy palety z plastiku

Inne produkty z tworzyw sztucznych

Zobacz więcej artykułów: