Jak zabezpieczyć ładunek w transporcie?

Obecnie ze względu na trwałość, bezpieczeństwo i środowisko dobrym rozwiązaniem stanowią palety z tworzywa sztucznego, które zostały wykonane z ponownie przetworzonego materiału uzyskanego z recyklingu. Plastikowe palety są bardzo wytrzymałe na wygięcia, uderzenia i nie muszą być poddawane żadnym obróbkom chemicznym.

W przemyśle transportowym jedną z najważniejszych kwestii jest dobrze zabezpieczyć ładunek. Zwykle pojazdy do transportu zawierają w środku ogromną ilość przesyłek, by jak najbardziej zmaksymalizować wydajność łańcucha dostaw. Stąd też firmy transportowe zaczęły wykorzystywać palety do wysokiego składowania towarów, które można układać w stosy.

Dzięki temu ciężarówki są w pełni załadowane i mogą bezpiecznie przewozić przesyłki pomiędzy państwami. Transportowe palety plastikowe dbają nie tylko o ergonomiczne i praktyczne ułożenie ładunku, ale także mają zadanie odpowiednio zabezpieczyć towar.

Palety jako najpopularniejsze zabezpieczenie ładunku

Jeśli musimy przewieźć przesyłki wielkogabarytowe to samo opakowanie tekturowe nie wystarczy, aby uchronić ładunek przed przypadkowymi uderzeniami. Ułożone jedno na drugie mogą zostać zgniecione, a także spaść z ułożonego stosu podczas transportu. Dlatego też palety z plastiku są dzisiaj niezastąpione w transporcie jako sztywne i stabilne podłoża, umożliwiające bezpieczne przewożenie towarów.

To właśnie palety dostarczają wytrzymałą platformę, która potrafi przechowywać dużą liczbę gabarytów, chronić przed wstrząsami i uderzeniami, czy nawet umożliwia układać je w stos. Palety transportowe sprawdzają się zarówno w transporcie, jak i w momencie załadunku oraz rozładunku towaru. Ponadto zastosowanie palet w procesie magazynowania znacznie ułatwia prace w magazynie.

Obecnie ze względu na trwałość, bezpieczeństwo i środowisko dobrym rozwiązaniem stanowią palety z tworzywa sztucznego, które zostały wykonane z ponownie przetworzonego materiału uzyskanego z recyklingu. Plastikowe palety są bardzo wytrzymałe na wygięcia, uderzenia i nie muszą być poddawane żadnym obróbkom chemicznym.

Oprócz tego wiele plastikowych palet posiada atest higieniczny PZH, uprawniający do wykorzystania w przemyśle spożywczym. Natomiast po kilku latach można poddać ją ponownemu przetworzeniu, co jest niebywale istotne z ekologicznego punktu widzenia.

Jakie palety stosowane są do transportu między państwami?

W przypadku łańcucha dostaw na terenie Europy polecamy stosować plastikowe europalety, które są wykonane zgodnie z europejskimi normami określonymi przez organizację European Pallet Association (EPAL). Europalety z tworzyw sztucznych doskonale zabezpieczają towar, a ich znormalizowane wymiary, waga czy materiał nie będą powodować problemów podczas kontroli lub prac załadunkowo-rozładunkowych przy użyciu wózków.

Do najpopularniejszych plastikowych europalet od producenta Becker zaliczamy:

Wanny ociekowe idealne do transportu ładunków płynnych

Niekiedy zdarza się, że firmy muszą przewieźć ładunki płynne. Transport takich przesyłek niestety wiążę się z pewnym ryzykiem, gdyż pojemniki mogą być nieszczelne lub pod wpływem uderzenia zaczną przeciekać. W przypadku przewozu środków chemicznych ich kontakt może zaszkodzić nie tylko innym ładunkom i pracownikom, ale również środowisku. Stąd też pojemniki z substancjami zaleca się stawiać na specjalnych paletach, które pozwalają uniknąć niebezpieczeństwa. Takimi platformami są wanny ociekowe wykonane z tworzywa sztucznego. 

Wanna ociekowa (zwana również wanną wychwytową) posiada podest z otworami, przez które może swobodnie spływa ciecz do zbiornika. Dzięki takiej budowie doskonale sprawdza się w razie ewentualnych uszkodzeń pojemników. Wanny wychwytowe tak samo jak palety eksportowe są niezwykle trwałe i wytrzymałe, przez co są w stanie udźwignąć kilka beczek z cieczką o masie nawet do 1000 kg. Z kolei pojemność dolnego zbiornika zwykle wynosi ok. 100 litrów.

Zalety zastosowania palet i wanien ociekowych w transporcie

  • bezpieczeństwo,
  • po złożeniu zajmują mało miejsca w pojazdach,
  • chronią towar,
  • zapobiegają zsuwaniu się towarów,
  • usprawniają załadunek i rozładunek,
  • utrzymują duże ciężary,
  • amortyzują wstrząsy i wibracje podczas jazdy,
  • nie wpływają negatywnie na ludzkie zdrowie i środowisko naturalne (atest PZH).

Udostępnij ten artykuł:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Produkujemy palety z plastiku

Inne produkty z tworzyw sztucznych

Zobacz więcej artykułów: