Zastosowanie plastikowych półpalet i ćwierćpalet

Nowe formaty półpalet i ćwierćpalet dzięki niewielkim wymiarom mogą dodatkowo służyć do ekspozycji i promocji towarów w dowolnym miejscu w każdym sklepie.

Jak wiadomo plastikowe i drewniane palety pełnią niezwykle ważną rolę w magazynowaniu towarów – w tym organizacji i funkcjonowaniu łańcuchów dostaw, zwiększając efektywność procesów logistycznych. Jednak to nie wszystko. Dziś stosuje się je również w marketingu i sprzedaży, bowiem stanowią one doskonałe narzędzie do przyciągania uwagi konsumentów do towarów rozkładanych na paletach.

Nowe formaty palet dzięki niewielkim wymiarom mogą być odpowiednio eksponowane w dowolnym miejscu w sklepie. Takimi specjalnie zaprojektowanymi paletami są półpalety i ćwierćpalety

Czym są półpalety i ćwierćpalety?

Półpalety i ćwierćpalety to przede wszystkim mniejsze odpowiedniki standardowych palet przemysłowych, a mianowicie ich wymiary wynoszą odpowiednio:

W efekcie ważą one znacznie mniej niż standardowe palety, przez co można je przenieść nawet bez pomocy wózka widłowego. Ze względu na ich budowę przeznaczone są do układania tych nieco lżejszych ładunków.

W wielu branżach „pół palety” oraz „ćwierć palety” bywają często nazywane paletami ekspozycyjnymi lub wystawowymi, ponieważ tego typu niewielkie platformy chętnie wykorzystuje się w przestrzeni sklepowej, np. do ekspozycji towarów będących na promocji. Wynika to z tego, że ich konstrukcja zapewnia łatwe użytkowanie wszystkich półpalet i ćwierćpalet na terenie całego sklepu i magazynu.

Budowa i dostępne rodzaje niewielkich palet plastikowych

W przypadku półpalet wykonanych z tworzywa sztucznego można wyróżnić palety higieniczne z płozami lub bez. Płozy posiadają dodatkowe stalowe zbrojenie w palecie, które umożliwia bezproblemowe umieszczanie na powierzchni platformy cięższych przedmiotów. Ogólnie rzecz biorąc ich nośność na regałach wysokiego składowania wynosi do 500 kg przy równomiernym rozłożeniu ciężaru. Plastikowe półpalety higieniczne charakteryzują się gładką i antypoślizgową powierzchnią, a także posiadają atest higieniczny PZH – Państwowego Zakładu Higieny. Oznacza to, że mogą stanowić bezpieczne podłoże dla produktów o dużych wymaganiach sanitarnych typu żywność czy leki.

Natomiast plastikowe ćwierćpalety zazwyczaj nie posiadają płóz, ale na ich ażurowej powierzchni znajdują się bortnice czyli boczne krawędzie, które skutecznie zabezpieczają brzegi palety przed zsunięciem się produktów podczas transportu lub ekspozycji. Są one jeszcze mniejsze od półpalet stąd ważą tylko 1,75 kg. Waga palety wpływa bezpośrednio na zdolność ćwierćpalety do przenoszenia obciążeń dynamicznych i statycznych, z czego taka jedna ćwierćpaleta może znieść obciążenia dynamiczne do około 300 kg, a statyczne do 600 kg.

Do czego służą plastikowe półpalety i ćwierćpalety?

Oczywiście każda półpaleta i ćwierćpaleta – tak samo jak standardowe palety przemysłowe – służy do składowania i transportu towarów pomiędzy magazynami. Półpalety oraz ćwierćpalety z uwagi na swoje wymiary są stosowane do mniejszych towarów, dla których klasyczny rozmiar palety przemysłowej byłby zbyt duży.

Zarówno półpaleta, jak i ćwierćpaleta może stać się paletą wystawową poprzez rozmieszczenie jej z towarem w paru najbardziej strategicznych marketingowo miejscach na terenie sklepu. Dzięki temu wzrasta nie tylko wielkość sprzedaży, ale również rozpoznawalność marki. Oprócz tego można je z łatwością przenieść w inne dowolne miejsce, nie marnując przy tym czasu na przeładunek. Dlatego też półpalety i ćwierćpalety to dwie istotne podgrupy palet o innych formatach, które dobrze radzą sobie w prezentacji i promocji towarów.

Oferta półpalet i ćwierćpalet z tworzywa sztucznego

Udostępnij ten artykuł:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Produkujemy palety z plastiku

Inne produkty z tworzyw sztucznych

Zobacz więcej artykułów: