Na co zwrócić uwagę przy zakupie palet plastikowych?

Sprawdź na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego wariantu palety plastikowej dla swojej działalności gospodarczej.

Plastikowe palety odgrywają dzisiaj bardzo istotną rolę w wielu branżach, gdyż stanowią ekonomiczne, bezpieczne i jednocześnie trwałe rozwiązanie podczas transportu towarów.

Palety z tworzyw sztucznych dostępne są w różnych wariantach, przez co każdy posiada unikalne cechy, które w zależności od zastosowania niosą ze sobą mniejszą lub większą liczbę zalet. Sprawdź zatem, na co warto zwrócić uwagę przy zakupach, by wybrać odpowiedni wariant palety plastikowej dla swojej działalności gospodarczej.  

Konstrukcja

Główną rzeczą dzielącą palety plastikowe na poszczególne rodzaje jest konstrukcja, w tym rozmiar, rodzaj blatu czy opcje, które wyposażają paletę w dodatkowe elementy.

Wiele palet dostępnych jest w wersji na płozach, na stopach, z rantami, ażurowej, gładkiej, antypoślizgowej i wzmocnionej stalą W efekcie z łatwością można wybrać konkretny wariant, który najlepiej sprawdzi się przy umieszczaniu towarów na regałach, dużych obciążeniach, częstym transportowaniu drogą lądową lub powietrzną, utrzymywaniu wysokiej higieny, bądź układania ich w stos.

Warto zaznaczyć, że konstrukcja palet plastikowych pozwala zaoszczędzić ogromną ilość miejsca w trakcie przechowywania i transportu towaru.

Ponadto wymiary wspomagają automatyzować łańcuch dostaw, a mianowicie wystarczy wybrać palety plastikowe o standardowym rozmiarze dostosowanym pod potrzeby usprawnienia procesów logistycznych w całej Europie.

Materiał wykonania

Palety z tworzyw sztucznych w zależności od wykorzystanych surowców do ich produkcji różnią się między sobą właściwościami. Jedne są niezwykle lekkie, przez co doskonale odnajdują się w transporcie lotniczym, a inne wzmocnione w pręty zbrojeniowe wyróżniają się większą wagą i wytrzymałością na ładunki o dużych gabarytach.

Zatem materiał wpływa nie tylko na wagę palety, ale też trwałość. Obecnie do dużych obciążeń w przemyśle używa się palety wykonane z tworzywa HDPE i LLDPE pochodzącego z recyklingu.

Nośność

Każda paleta zależnie od konstrukcji i materiału wykonania posiada określoną nośność, która informuje klienta o jej zdolnościach przenoszenia ładunków, czyli maksymalnego obciążenia. Obciążenie dzieli się na statyczne (stojącą nieruchomo na ziemi) i dynamiczne (w trakcie podnoszenia i transportu palety obciążonej ładunkiem).

Dzięki temu klient ma pojęcie, ile rzeczywiście kilogramów towaru może udźwignąć dana paleta z tworzywa sztucznego. Oczywiście przekroczenie dopuszczalnych parametrów nośności w obu przypadkach prowadzi do wygięcia, a nawet pęknięcia palety. Dlatego też to bardzo ważna cecha, o której powinien pamiętać każdy przedsiębiorca przy sprawdzaniu specyfikacji technicznej.

Zastosowanie

Podczas zakupu palet plastikowych powinno się najpierw ustalić warunki eksploatacji, aby uniknąć niepotrzebnych problemów i kosztów, związanych z nieprawidłowym dopasowaniem palet do ich możliwości. Albowiem istnieje wiele gałęzi przemysłu, gdzie takie palety będą wybierane pod kątem ich użytkowania i parametrów.

Wobec tego nie należy jedynie uważać na cenę, gdyż niewłaściwa budowa i nośność będzie skutkować szybszym uszkodzeniem palet plastikowych, na skutek zbyt dużych obciążeń czy zintensyfikowanej eksploatacji. W następstwie tego będziemy musieli oddać uszkodzoną paletę do ponownego przetworzenia i zakupić nowe.

Co więcej, bardzo istotną kwestię odgrywa charakter danego biznesu, bowiem mówi on nam o tym, do czego palety będą używane np. przechowywania lekkich lub ciężkich ładunków, artykułów spożywczych czy cieczy.

W branży spożywczej do bezpośredniego kontaktu z żywnością przeznaczono specjalne palety oznaczone atestem higienicznym, który potwierdza zgodność produktu z normami fitosanitarnymi. Bez nich firma przechowująca artykuły spożywcze nie będzie spełniała wymaganych standardów jakości.

Najlepsze europalety od producenta BECKER

Sprawdź listę wszystkich europalet plastikowych produkowanych przez firmę BECKER

Udostępnij ten artykuł:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Produkujemy palety z plastiku

Inne produkty z tworzyw sztucznych

Zobacz więcej artykułów: