Atuty palet z tworzyw sztucznych w logistyce

Korzyści stosowania palet wykonanych z tworzyw sztucznych. Plastikowe palety bardzo szybko stały się popularne w przemyśle i transporcie.

Stoisz przed wyborem palet przemysłowych do swojego zakładu? W takim razie koniecznie zapoznaj się z korzyściami, jakie płyną ze stosowania palet wykonanych z tworzyw sztucznych

Plastikowe palety bardzo szybko stały się popularne w przemyśle, ze względu na ich zalety i rozległe zastosowanie, które pozwala dziś zastąpić drewniane warianty palet w każdej branży.

Trwała i wytrzymała konstrukcja

Plastikowe palety wykonane są z niezwykle trwałego i wytrzymałego surowca – polietylenu, który zapewnia wysoką odporność na czynniki mechaniczne i chemiczne. W rezultacie ich powierzchnia jest w stanie udźwignąć ładunki o dużych gabarytach.

Ponadto częsta eksploatacja i duże ciężary nie powodują deformacji palety, dzięki czemu mogą służyć bezproblemowo przez naprawdę długi okres czasu. Oczywiście przy zachowaniu norm nośności statycznej lub dynamicznej dla poszczególnych palet plastikowych.

Lekka waga

Drewno jest znacznie cięższe, niż plastik. Dlatego też palety przemysłowe z tworzyw sztucznych ważą znacznie mniej, lecz nie wpływa to na ich wytrzymałość konstrukcji. Lekka waga umożliwia wykorzystać je w transporcie lotniczym, przez co mniej zapłacimy za koszt przewozu towarów.

Mają również wpływ na transport lądowy, ponieważ nie obciążają tak mocno pojazdu, co pozwala ograniczyć spalanie paliwa w trasie.

Wysoka higiena

Powierzchnia palet plastikowych jest łatwa w utrzymaniu w czystości, gdyż ich materiał nie pochłania wody, substancji chemicznych i innego rodzaju zanieczyszczeń w głąb struktury.

Co więcej palety plastikowe nie muszą być poddawane obróbkom chemicznym, bowiem są odporne na powstawanie pleśni, bakterii czy grzybów. Wystarczy jedynie dbać o nie, przemywając ją strumieniem zwykłej wody i pryskając środkami do dezynfekcji powierzchni.

Warto podkreślić, że plastikowe palety są obecnie jednym z najlepszych palet do przechowywania i transportowania wrażliwych artykułów w branży spożywczej, farmaceutycznej czy kosmetycznej.

W przeciwieństwie do drewnianych palet systematyczne czyszczenie i zabiegi pielęgnacyjne nie niszczą struktury ani nie zmniejszają właściwości plastiku.

Nie zajmują dużo miejsca

Wiele plastikowych palet posiada budowę umożliwiającą ich gniazdowanie / sztaplowanie (układanie w stos), czy nawet całkowite złożenie nieużywanych sztuk w kącie magazynu.

W ten sposób unikniemy niepotrzebnego zajmowania cennej przestrzeni nie tylko podczas przechowywania, ale też transportu. Do gniazdowania palet przeznaczone są specjalne skonstruowane palety ze stopami, które pozwalają włożyć jedną stopę w drugą.

Bezpieczne w obsłudze

Jeśli chodzi o środowisko pracy, to palety plastikowe podnoszą poziom bezpieczeństwa magazynowania i transportu towarów. Dzieje się tak dlatego, że posiadają one jednolitą konstrukcję pozbawioną gwoździ, drzazg i ostrych krawędzi.

Ponadto konstrukcja z jednego elementu nie ulega tak szybko uszkodzeniu, na skutek upadku czy silnego uderzenia ładunku o blat. Wobec tego pracownicy nie muszą martwić się o wystające elementy, zagrażające ich bezpieczeństwu w trakcie pracy.

Pomocne w zautomatyzowaniu systemów magazynowych

Podobnie jak drewniane palety są produkowane w standardowych rozmiarach, zgodnych z obowiązującymi normami w całej Europie. To pozwala zautomatyzować procesy magazynowe w łańcuchu dostaw pomiędzy wieloma dostawcami i odbiorcami. Oprócz rozmiaru przestrzegają także warunków dotyczących wagi i nośności w zależności od rozłożenia ładunku.

Udostępnij ten artykuł:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Produkujemy palety z plastiku

Inne produkty z tworzyw sztucznych

Zobacz więcej artykułów: