- Uniwersalność plastikowych palet
- Co wyróżnia palety plastikowe od drewnianych?
- Jeśli zależy Ci na ekologicznym rozwiązaniu, wykorzystaj paletę eksportową
Plastikowe palety gwarantują bezpieczne składowanie towarów i jednocześnie pozwalają je sprawnie przewieźć z jednego miejsca na drugie. To właśnie one skutecznie zastąpiły klasyczne drewniane rozwiązania, które od zawsze były wykorzystywane w firmach transportowych czy przemyśle. Co jednak sprawiło, że użytkownicy przestali używać drewnianych palet na rzecz palet wykonanych z tworzywa sztucznego?
Uniwersalność plastikowych palet
Popularność plastikowych palet wynika z tego, że są wykonane w standardowych rozmiarach (podobnie jak palety drewniane), które znacznie upraszczają pracę na magazynie.
Jeśli chodzi o ładowność palet plastikowych, to na rynku istnieje wiele rodzajów palet transportowych, które są przeznaczone do małych, średnich i dużych obciążeń. W związku z tym, z łatwością znajdziemy paletę, która będzie w stanie przenieść bardzo ciężkie ładunki. Warto także zaznaczyć, że ich konstrukcja uwzględnia obciążenia statyczne i dynamiczne, wobec tego palety cechują niesamowita wytrzymałość. Te najbardziej wytrzymałe mogą mieć nawet nośność aż do 5 000 kg.
Oprócz granicy nośności rodzaje palet plastikowych mogą różnić się budową palety, a mianowicie mogą posiadać dodatkowe wzmocnienie, mieć ażurowy lub zamknięty blat bez szczelin i otworów. Palety mogą zostać też wyposażone w specjalne płozy. Część palet można sztaplować – są zaprojektowane w specjalny sposób, aby zaoszczędzić miejsce na magazynie i redukować koszty transportu.
Co wyróżnia palety plastikowe od drewnianych?
Drewniane palety mogą być dość problematyczne przez: wystające gwoździe, odłamki drewna oraz niską odporność na działanie warunków atmosferycznych, a przede wszystkim nie spełniają zasad fitosanitarnych (dot. higieny).
Natomiast palety z tworzywa sztucznego można bez obaw trzymać na zewnątrz budynku, gdyż są odporne na warunki atmosferyczne, środki chemiczne, pleśń, grzyby i inne bakterie. Na dodatek są bardzo łatwe i wygodne w czyszczeniu, dzięki czemu można je stosować w branży farmaceutycznej, czy nawet spożywczej.
Ponadto palety transportowe z plastiku zapewniają pełne bezpieczeństwo podczas ich eksploatacji, ponieważ nie występuje tu ryzyko wbicia drzazgi lub skaleczenia się o ostre gwoździe i kawałek drewna. Z kolei, jeśli chodzi o cenę to faktycznie są one droższe od palet drewnianych, lecz ich wyjątkowa funkcjonalność i zdecydowanie dłuższa żywotność przedkłada się na lepszą inwestycję (średnia żywotność palety drewnianej to tylko 3 miesiące, a palety plastikowej około 4 lata).
Jeśli zależy Ci na ekologicznym rozwiązaniu, wykorzystaj paletę eksportową
Drewniane palety nie są ekologicznym rozwiązaniem, ponieważ do ich produkcji konieczne jest pozyskanie surowca (wycinanie lasów). Przy produkcji palet plastikowych używane są surowce z recyklingu, dzięki czemu dbamy o środowisko redukując i zagospodarowując nadające się do tego odpady, które mogą wrócić do obiegu jako pełnowartościowe produkty. Warto również dodać, że zniszczone palety z plastiku również nadają się do ponownego recyklingu.
Palety z drewna nie dorównują właściwościom palet z plastiku. Dlatego pragniemy państwu przedstawić paletę eksportową stworzoną z tworzyw sztucznych poddanych recyklingowi. Palety eksportowe charakteryzuje wysoki stopień wytrzymałości na obciążenia, środki chemiczne, lekkość i co najważniejsze nie potrzebują być poddawane specjalnej obróbce chemicznej. Plastikowe palety oferują długą żywotność, a po ich wykorzystaniu można je powtórnie przetworzyć.
Powiązane wpisy:
- Dlaczego drewniane palety są często zastępowane przez palety plastikowe?W dzisiejszych czasach palety drewniane są coraz chętniej zastępowane przez palety wykonane...
- Czym różnią się plastikowe palety od drewnianych?Coraz więcej firm decyduje się na palety transportowe wykonane z tworzyw sztucznych...
- Plastikowe palety to ekologiczne rozwiązaniePalety drewniane nie są ekologiczne, gdyż ich produkcja wiąże się z wycinaniem...
- Które palety są bardziej higieniczne: plastikowe czy drewniane?Które palety transportowe są bardziej higieniczne - plastikowe czy drewniane? Jest to...
- Dlaczego plastikowe palety są lepsze niż drewniane?W dzisiejszych czasach odchodzi się od drewnianych palet na rzecz plastikowych odpowiedników,...