Czym są wanny wychwytowe (ociekowe)?

Wanny wychwytowe to specjalne platformy, które skutecznie zabezpieczą posadzkę przed ryzykiem rozlania niebezpiecznych cieczy (np. substancji żrących).

Jeśli szukasz specjalnych platform, które skutecznie zabezpieczą posadzkę przed ryzykiem rozlania niebezpiecznych cieczy, to z całą pewnością zainteresują Cię wanny wychwytowe.

Wanny ociekowe (wychwytowe) pełnią role pewnego rodzaju pojemnika, w którym można bezpiecznie przechowywać zbiorniki z różnymi substancjami chemicznymi w miejscu pracy, a nawet umożliwiają ich transport. W tym artykule dowiesz się, co takiego sprawia, że wanna ociekowa nadaje się do przechowywania szkodliwych substancji. 

Wanna wychwytowa co to takiego?

Wanna wychwytowa (określana także jako wanna ociekowa) jest specjalną platformą o ruchomej lub nieruchomej podstawie do stawiania różnego rodzaju beczek z niebezpiecznymi substancjami. Składa się z pojemnika na ciecz i ażurowego podestu, na którym stoi zbiornik.

Tym sposobem podest wyposażony w kratę ociekową pozwala by w razie uszkodzenia zbiornika roztwór mógł swobodnie ściekać do środka wanny. Mimo takiego wycieku wanna wychwytowa może być ponownie użyta, ponieważ jest wykonana z materiału odpornego na kontakty z niebezpieczną cieczą (polipropylen).

Do czego przeznacza się wannę wychwytową?

W zakładach pracy i warsztatach gdzie ma się do czynienia z niebezpiecznymi substancjami wymaga się przestrzegania szczególnych środków ostrożności. Dotyczy to w szczególności zakładów produkcyjnych, magazynów, stacji paliw, laboratoriów i warsztatów mechanicznych, w których wyciek roztworu stanowi zagrożenie nie tylko dla infrastruktury zakładu, ale także pracujących w nim ludzi.

Wanny wychwytowe zapobiegają niebezpiecznym sytuacjom i konsekwencjom wycieków substancji chemicznych, gdyż zatrzymują one w szczelnym pojemniku ciecz wydostającą się z beczki lub innego zbiornika znajdującego się na podeście. To właśnie dzięki wannom wychwytowym (ociekowym) można bezpiecznie składować, transportować i utylizować chemikalia.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru wanny wychwytowej?

Podczas wyboru wanny wychwytowej ważne jest, aby jej nośność była w stanie udźwignąć znajdujące się na niej beczki, zbiorniki czy inne pojemniki. Poza tym należy zwrócić uwagę na materiał z jakiego wykonano wannę wychwytową (ociekową), ponieważ to od niego zależy jakie substancje można w niej przechowywać.

Obecnie wanny wychwytowe z polipropylenu zyskują na coraz większej popularności. Wynika to z faktu, że charakteryzują się one lekkim ciężarem,  łatwym transportem i wysoką wytrzymałością na wiele substancji chemicznych – przez co stanowią uniwersalne rozwiązanie dla klientów.

Jakie zbiorniki można trzymać na wannie ociekowej?

Wanna ociekowa jest odporna na wiele substancji żrących, dlatego też można bez obaw przechowywać beczki z substancjami, takimi jak:

  • farby,
  • lakiery,
  • rozpuszczalniki,
  • paliwo i inne substancje łatwopalne,
  • substancje brudzące,
  • oleje.

Udostępnij ten artykuł:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Produkujemy palety z plastiku

Inne produkty z tworzyw sztucznych

Zobacz więcej artykułów: