Dostępne rodzaje europalet z tworzywa sztucznego

Europalety stały się dziś głównymi modelami palet stosowanymi w przemyśle transportowym. To właśnie one zapewniają bezpieczeństwo i jednocześnie kompatybilność z większością maszyn widłowych do załadunku i rozładunku.

Palety euro to w pełni znormalizowane normą europejską UNE-EN 13698-1 platformy, które stosuje się na terenie całej Europy. Spełniają one określone standardy (w tym wymiar, wagę, dynamiczną ładowność, statyczną ładowność czy materiał bez obróbki chemicznej). Każda paleta odpowiadająca tym wymaganiom jest oznaczana literami EUR oraz posiada certyfikat, pozwalający przejść przez kontrolę podczas transportu ładunku do innego państwa.

Europalety stały się dziś głównymi modelami palet stosowanymi w przemyśle transportowym. To właśnie one zapewniają bezpieczeństwo i jednocześnie kompatybilność z większością maszyn widłowych do załadunku i rozładunku.

Klasyczne palety euro ważą do 25 kg i mogą transportować ładunek do 1500 kg, a ich wymiar to 1200 x 800 mm. Niemniej jednak na rynku znajduje się wiele różnych palet euro, różniących się między sobą budową. Dlatego też w tym artykule opiszemy główne modele europalet, z którymi mogą się Państwo spotkać w naszej ofercie.

Plastikowa europaleta ażurowa bez płóz

To w pełni ekologiczna i wytrzymała paleta monolityczna z atestem higienicznym PZH, dzięki któremu nadaje się do transportu przemysłu spożywczego. Jej materiał nie zagraża zdrowiu człowieka i środowiska. Plastikowa europaleta ażurowa charakteryzuje się tym, że na krawędziach platformy znajdują się bortnice stabilizujące ładunek. Pozwala to efektywnie zapobiec przypadkowemu upadkowi ładunku, np. podczas rozładunku.

Palety eksportowe euro o modelu P2 od producenta Becker są wykonane z materiału HDPE/LLDPE pochodzącego z recyklingu. Surowiec ten jest odporny na mróz, inne warunki atmosferyczne i przede wszystkim substancje chemiczne. Warto zaznaczyć, że ten model palety nie nadaje się na regały, lecz do przewożenia towarów pomiędzy krajami.

Gniazdowalna europaleta

Plastikowa paleta o lekkiej wadze, która posiada pełny antypoślizgowy blat i jest wzmocniona trzema ocynkowanymi profilami ze stali. W efekcie potrafi utrzymywać ładunek nawet do 1500 kg. Przeznaczona jest do transportu ładunków różnego rodzaju, w tym także produktów spożywczych. Mimo, że nie została wyposażona w ciągłe płozy może być wykorzystywana do dźwigania ciężkich ładunków na wysokich regałach.

Użycie plastikowej palety nie grozi uszkodzeniem, tak jak miało to miejsce w przypadku palet drewnianych. Ponadto pozwala ona zmniejszyć koszty naprawy i zwiększyć bezpieczeństwo pracowników pracujących magazynie. Gniazdowalna paleta jest skonstruowana tak, by mogła być bez problemu obsługiwana przez urządzenia widłowe. W ten sposób pracownicy mogą ustawiać je w słupki po 30 sztuk, żeby oszczędzić miejsce w magazynie lub ciężarówce. Zaliczamy ją do palet o małej wadze i jednocześnie wysokiej wytrzymałości, które są dostępne w atrakcyjnie niskiej cenie.

Plastikowa europaleta eksportowa

Nazywana jest również higieniczną paletą ażurową, którą stosuje się na regały wysokiego składowania. Europaleta eksportowa posiada atest PZH wymagany przez produkty spożywcze do transportu.

Wykonana jest z materiału LLDPE otrzymanego z recyklingu, przez co wyróżnia się wysoką odpornością na uderzenia i inne uszkodzenia mechaniczne. Tym samym nie straszne są jej warunki atmosferyczne, takie jak: mróz, deszcz, wilgotność i słońce. W przypadku obciążeń dynamicznych może ona utrzymać ładunek do 1250 kg, natomiast przy równomiernym rozłożeniu ciężaru na regałach wysokiego składowania do 800 kg. 

Higieniczna europaleta z pełnym blatem

To plastikowy model palety z atestem higienicznym PZH umożliwiającym pracę z ładunkami, przy których ważna jest czystość i higiena. Paleta jest niezwykle trwała i odporna na ugięcia pod wpływem ciężarów – dzięki zastosowanemu stalowemu zbrojeniu płóz.

Oprócz tego higieniczna europaleta charakteryzuje się pełnym blatem o antypoślizgowej powierzchni i bortnicami. Obie te cechy zapobiegają ześlizgnięciu się ciężaru o obciążeniu dynamicznym do 1500 kg z regału wysokiego składowania. Z tej racji higieniczne palety euro z pełnym blatem mogą być stosowane z powodzeniem zarówno w magazynie oraz w transporcie.

Udostępnij ten artykuł:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Produkujemy palety z plastiku

Inne produkty z tworzyw sztucznych

Zobacz więcej artykułów: