Europalety plastikowe dostosowane do potrzeb operacyjnych łańcucha logistycznego

Gniazdowalna paleta plastikowa do sztaplowania
Aby procesy logistyczne pomiędzy partnerami w łańcuchu dostaw przebiegały sprawnie, zaczęto wykorzystywać palety zgodne ze standardami ustalonymi przez Europejskie Stowarzyszenie Palet.

Aby procesy logistyczne pomiędzy partnerami w łańcuchu dostaw przebiegały sprawnie, zaczęto stosować palety zgodne ze standardami ustalonymi przez Europejskie Stowarzyszenie Palet. Tego typu palety nazywane są europaletami. W ten sposób europalety służące do przewożenia towarów mają jeden ustalony wymiar, wagę, nośność i inne wymagania zgodne z wszystkimi współpracującymi firmami zlokalizowanymi w tym samym lub innym kraju. 

Jakie normy muszą spełniać europalety z tworzywa sztucznego?

Na potrzeby standaryzacji palet wykorzystywanych w magazynowaniu i transporcie powstały europalety do powszechnego stosowania w łańcuchu dostaw. Eksploatowane są dziś w całej Europie, na skutek czego większość magazynów posiada przygotowane regały dedykowane pod tego rodzaju palety o wymiarze 1200 x 800 mm. Ponadto rozmiar europalet umożliwia wykorzystywanie maksymalnie dostępnej przestrzeni w samochodach ciężarowych czy kontenerach morskich.

Poza tym europaleta posiada: konstrukcję ułatwiającą wyciąganie składowanych palet czyli fazowanie na czterech rogach oraz „ostre” górne krawędzie prowadnic. Jeśli chodzi o wagę i nośność to waga nie powinna przekraczać 25 kg, a europaleta powinna stanowić stabilne podłoże dla ładunków o wadze 1500 kg. Przy obciążeniach dynamicznych określa się ładowność do 1000 kg, a statycznych do 4000 kg.

Plastikowe europalety dlaczego warto?

Powyżej wymienione normy spełniają między innymi wszystkie europalety plastikowe firmy Becker, które zostały wyprodukowane w sześciu różnych modelach w zależności od zastosowania. Każda z nich jest niezwykle trwała i odporna na uderzenia, a nawet czynniki atmosferyczne, które są słabszą stroną drewnianych palet.

Mianowicie plastikowe europalety nie wchłaniają wilgoci z powietrza, wody lub innego rodzaju substancji chemicznych, są wolne od szkodników oraz nie sprzyjają rozwojowi pleśni czy grzybów. Europalet z plastiku nie trzeba poddawać wstępnym obróbkom chemicznym lub cieplnym, gdyż wystarczy je spryskać wodą pod wysokim ciśnieniem i/lub środkami antybakteryjnymi. W efekcie plastikowe europalety dobrze sprawdzają się w transporcie towarów zarówno w Unii Europejskiej, jak i poza jej terytorium.

Co więcej europalety z tworzyw sztucznych nadają się do branż, w których konieczne są wysokie standardy higieniczne, takie jak spożywcze, farmaceutyczne czy kosmetyczne. Na szczególną uwagę zasługują europalety posiadające atest PZH wystawiony przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (potwierdzający, że skład danej palety plastikowej nie zagraża i nie wpływa negatywnie na produkty spożywcze i farmaceutyczne podczas bezpośredniego kontaktu z jej powierzchnią).

Ogromną zaletą plastikowych europalet jest także ich mała waga. Cecha ta sprawia, że są one lżejsze, niż palety wykonane z całości drewna. W rezultacie plastikowe europalety znacznie upraszczają procesy logistyczne, oszczędzają czas oraz co najważniejsze koszty.

Najlepsze europalety od producenta BECKER

Sprawdź listę wszystkich europalet plastikowych produkowanych przez firmę BECKER

Udostępnij ten artykuł:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Produkujemy palety z plastiku

Inne produkty z tworzyw sztucznych

Zobacz więcej artykułów: