Co oznacza nośność palety?

Jednym z podstawowych parametrów palety plastikowej jest jej nośność, która określa odpowiednie obciążenie w stosunku do jej eksploatowania.

Podczas zakupu palet przemysłowych do swojego biznesu porównuje się ich specyfikację techniczną określającą jakość wykonania i warunki, w jakich mogą być eksploatowane. Największy wpływ na to, jaką paletę z tworzywa sztucznego wybierzemy mają parametry, takie jak wymiary, waga czy nośność. W tym artykule skupimy się na ostatnim z nich, gdyż wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że limit obciążeń wyznacza się w trzech różnych zakresach. Z kolei zignorowanie jednego z wymagań nośności statycznej, dynamicznej lub w regale skutkować będzie zmniejszeniem wytrzymałości palety, co może skończyć się jej pęknięciem, bądź nadmiernym wygięciem zastosowanej platformy.

Nośność statyczna

Jednym z podstawowych sposobów przechowywania ładunku w magazynie jest statyczne składowanie, w którym paleta plastikowa stoi nieruchomo na podłożu. Wobec tego załadowane palety nie są narażone na przemieszczanie się i działanie innej siły, dzięki temu nośność statyczna charakteryzuje się większą wielkością, niż dynamiczna lub regałowa. Wynika to z tego, że ładunek postawiony na palecie nie przesuwa się i tym samym nie zmienia swojego obciążenia, na skutek m.in. przyspieszonego ruchu maszyny. W przypadku europalet o standardowych wymiarach i wadze taka nośność statyczna utrzymuje się na poziomie aż 4000 kg, natomiast dynamiczna około 1000 kg.

Nośność dynamiczna

Jak widać różnica między nośnością statyczną i dynamiczną jest duża. To jednak nic dziwnego, ponieważ siła ciężkości ładunku nigdy nie pozostanie taka sama podczas podnoszenia i przenoszenia palety za pomocą wózka widłowego. Jednym z podstawowych zadań palet plastikowych jest transport ładunku, więc to naprawdę ważny parametr, który bezpośrednio oddziałuje na ich trwałość. Stąd też nośność dynamiczna posiada mniejszą wartość, określającą maksymalną masę nominalną, jaką może faktycznie przyjąć paleta, nie powodując jej odkształceń podczas intensywnej eksploatacji.

Ładunek na palecie będącej w ciągłym ruchu może przesunąć się z jednego obszaru na drugi, przez co spowoduje nierównomierne rozłożenie obciążenia. W takiej sytuacji może nawet dojść do przewrócenia się palety w trakcie wykonywania manewru w magazynie.

Nośność w regale

Nie wszystkie palety z tworzywa sztucznego nadają się do wysokiego składowania w magazynach na regałach. Jednakże te z odpowiednią konstrukcją będą dodatkowo oznaczone nośnością regałową, mówiącą o dopuszczalnej ładowności platformy składowanej na regale paletowym. Takie regały paletowe zazwyczaj podtrzymują palety na dwóch przęsłach, przez co nie mogą przyjmować tak dużych ciężarów, jak przy statycznym czy dynamicznym sposobie składowania towarów.

Nośność w regale posiada zatem najmniejszą wartość, lecz nie różni się tak mocno od dynamicznej. Oprócz tego jest także zależna od jakości regałów magazynowych i niekiedy to właśnie ona jest głównym czynnikiem, ograniczającym użytkowanie palet przemysłowych.

Udostępnij ten artykuł:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Produkujemy palety z plastiku

Inne produkty z tworzyw sztucznych

Zobacz więcej artykułów: