Do czego służą plastikowe palety ażurowe i pełne?

Palety plastikowe różnią się między sobą budową i dodatkowymi elementami, zwiększającymi ich funkcjonalność. Do podstawowych wersji palet zalicza się te z pełnym i ażurowym blatem.

Palety plastikowe różnią się między sobą budową i dodatkowymi elementami, zwiększającymi ich funkcjonalność. Do podstawowych wersji palet zalicza się te z pełnym i ażurowym blatem, gdyż doskonale sprawdzają się w przemyśle. 

Pierwsze są łatwiejsze do utrzymania w czystości a drugie posiadają mniejszą wagę, przez co lepiej nadają się do transportu drogą lądową i powietrzną. Sprawdź, co jeszcze wyróżnia obie konstrukcje, by wiedzieć, który rodzaj palet plastikowych będzie bardziej odpowiadał Twoim potrzebom.

Charakterystyka ażurowych palet plastikowych

Ażurowe palety z tworzyw sztucznych charakteryzują się specyficznym rodzajem blatu o strukturze kratownicy. Taka konstrukcja nie tylko gwarantuje łatwy dostęp do ładunku, ale też sprawia, że paleta jest znacznie lżejsza od standardowych palet z pełnym blatem.

Co więcej otwarty ażurowy blat zapewnia lepszą cyrkulację powietrza, dzięki czemu tworzy odpowiednie warunki do przechowywania ładunków i żywności, których powinna przestrzegać branża spożywcza, farmaceutyczna czy kosmetyczna.

Oczywiście kratownica niesie ze sobą pewne ograniczenia, a mianowicie palety ażurowe są mniej wytrzymałe, więc nie poleca się ich do przenoszenia ciężkich ładunków.

Czym wyróżniają się palety z pełnym blatem?

Jak wspomnieliśmy pełny gładki blat jest niezwykle łatwy do utrzymania w czystości, stąd też tego rodzaju palety plastikowe są często określane jako higieniczne. Cechuje je większa trwałość, wytrzymałość a zarazem nośność, dzięki czemu potrafią znieść duże obciążenia statyczne i dynamiczne.

Warto zaznaczyć, że palety z pełnym blatem mogą być wyposażone w ranty zabezpieczające i antypoślizgową powierzchnię. W rezultacie skutecznie przytrzymują ładunek, zapobiegając jego zsunięciu się podczas transportu palety, czy wstrząsów w czasie jazdy.

Zastosowanie plastikowych palet pełnych i ażurowych

W transporcie, gdzie waga ma duże znacznie lepiej sprawdzą się ażurowe palety plastikowe, ponieważ pozwolą zmniejszyć koszty związane z dostawą. Dla przykładu będą idealne do transportu drogą powietrzną, bowiem wiążą się z nim ścisłe ograniczenia gabarytowe.

W dodatku palety z blatem ażurowym w wesji ćwierćpalet znajdują zastosowanie w ekspozycji towaru w sklepie. Wynika to z tego, że są lekkie, wygodne w obsłudze i umożliwiają łączyć je z innymi paletami, aby zminimalizować ilość użytego miejsca zarówno podczas przechowywania, jak i przewożenia.

Natomiast w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym obowiązują surowe przepisy dotyczące higieny. Z tej racji wykorzystuje się jedynie palety dopuszczone do kontaktu z żywnością i innymi wrażliwymi produktami. Takimi paletami są między innymi plastikowe palety o pełnym blacie wykonane z tworzywa HDPE/LLDPE.

Udostępnij ten artykuł:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Produkujemy palety z plastiku

Inne produkty z tworzyw sztucznych

Zobacz więcej artykułów: