Ile waży europaleta z tworzywa sztucznego?

Europalety wyróżniają ujednolicone parametry techniczne w ramach całej UE. Jednym z nich jest waga, która pozwala na odpowiedni załadunek towarów.

Europalety produkowane są zgodnie z obowiązującymi standardami normalizującymi parametry techniczne palet stosowanych w przemyśle. Dzięki temu są one niezastąpionym narzędziem logistycznym w wielu branżach, gdyż pozwalają na bezproblemowy załadunek i transport towarów w przewozach międzynarodowych. Z tego też powodu europalety traktowane są jako uniwersalny nośnik transportowy i jednocześnie magazynowy. Sprawdź, jaką dokładnie wagę posiada taka europaleta, by zachowywała właściwą ładowność mieszczącą się w zakresie opracowanej normy europejskiej EN 13698-1.

Na co wpływa waga europalety?

Waga to jeden z istotniejszych parametrów określających jakość palety z tworzywa sztucznego. Masa bowiem odpowiada za wytrzymałość, a mianowicie jaką maksymalną ładowność może przyjąć paleta, aby nie złamała się pod swoim ciężarem. Oprócz tego ma wpływ na obciążenie regałów paletowych oraz załadunek pojazdów ciężarowych, kontenerów morskich i innych środków transportu.

Transport lądowy, morski i powietrzny jest ściśle ograniczony ładownością, przez co należy wykorzystywać palety, które pozwolą optymalnie załadować wnętrze danego pojazdu. Dlatego też ujednolicona waga europalet dobrze służy funkcjonowaniu łańcucha dostaw, gdyż znacznie ułatwia i przyspiesza proces jego obsługi w wyniku możliwego przewidywania, o ile zmniejszy się maksymalna ładowność danego środka transportu.

Ile ważą palety zgodnie z normą europejską?

Europalety powinny zatem ważyć stosunkowo mało, by nie obciążać zbytnio pojazdów, ale jednocześnie zachowywać wysoką nośność i wytrzymałość na czynniki mechaniczne. Z tej racji w normie europejskiej zawarto, że odpowiednią masą jednej platformy to 25 kg. Taka waga europalety umożliwia radzić sobie z utrzymywaniem ładunku do 4000 kg w pozycji statycznej, a 1000 kg podczas przenoszenia.

Wobec tego każda europaleta zmniejszy ładowność o jedynie 25 kg, dzięki czemu przy zapełnionym kontenerze gdzie mieści się 11 europalet ograniczmy całkowite obciążenie o 275 kg. Oczywiście to tylko przykład jednego rodzaju kontenera paletowego, gdzie współcześnie wykorzystuje się wiele odmian kontenerów i naczep o różnym rozmiarze do przewozu ładunków między krajami.

Udostępnij ten artykuł:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Produkujemy palety z plastiku

Inne produkty z tworzyw sztucznych

Zobacz więcej artykułów: